با عضویت در کانال ستاد، میتوانید از آخرین فناوری لیزر و فوتونیک مطلع شوید تمایلی ندارم عضویت
اخبار > تشخیص زمان بر مبنای سایه نور خورشید چگونه ممکن می‌شود  چاپ        ارسال به دوست

بررسی روند نور و گردش روزگار؛

تشخیص زمان بر مبنای سایه نور خورشید چگونه ممکن می‌شود

حرکت سایه‌ها در نور خورشید نشان از پدیده‌ای بسیار مهم دارد، پدیده‌ای پیچیده که درک آن توسط انسان‌ها هزاران سال به طول انجامید، اینکه زمین حرکت چرخشی به دور خود و به دور خورشید دارد و تشخیص زمان بر مبنای سایه نور خورشید صورت می‌گیرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ ساعت آفتابی را باید از اولین ابزارهای انسان در تشخیص زمان به‌حساب آورد، اگر ردپای آن در تاریخ را جستجو کنیم به پنج هزار سال پیش و اقوام سومری و کلدانی می‌رسیم که در بین‌النهرین می‌زیسته‌اند. این ابزار نوری تشخیص زمان بر مبنای سایه نور خورشید کار می‌کند، سایه ای توسط شاخصی عمودی بر اساس موقعیت خورشید روی یک صفحه ایجاد می‌شود. این صفحه بر اساس محاسبات دقیق مدرج شده است و قادر است بر اساس موقعیت خورشید زمان را در طول روز نمایش دهد.
امروزه هم‌ساخت ساعت آفتابی طرفداران زیادی دارد و هنرمندان و معماران در سراسر جهان شکل‌های مختلف و خلاقانه ساعت آفتابی را برای پارک‌ها و فضاهای شهری طراحی می‌کنند.
ساعت آفتابی چگونه کار می‌کند
حرکت ظاهری زمان از چرخش زمین به دور خود ناشی می‌شود و باعث تغییر موقعیت خورشید نسبت به یک نقطه روی زمین می‌شود.
برای بررسی طرز کار ساعت آفتابی ساده تر است مانند گذشتگان که به‌اشتباه تصور می‌کردند خورشید به دور زمین می‌گردد فکر کنیم.
بهترین مکان برای یادگیری کار ساعت‌های آفتابی قطب‌های زمین هستند. جابجایی خورشید نسبت به نقطه‌ای که شاخص ساعت ما در آن قرار دارد در هر ساعت 15 درجه است و دقیقاً سایه شاخص هم به همین میزان جابجا می‌شود. به این ترتیب می‌توان هر جابجایی سایه به اندازه 15 درجه را یک ساعت در نظر گرفت.
پایان پیام/32


١٤:٣٦ - دوشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٣٤٧٠٤    /    تعداد نمایش : ٣٥١خروج
نهاد های همکار