با عضویت در کانال ستاد، میتوانید از آخرین فناوری لیزر و فوتونیک مطلع شوید تمایلی ندارم عضویت
اخبار > ظرفیت بیوفوتونیک در کاهش پیامدهای مرتبط با سلامت چه قدر است  چاپ        ارسال به دوست

اخبار فناوری؛

ظرفیت بیوفوتونیک در کاهش پیامدهای مرتبط با سلامت چه قدر است

میکروسکوپ نوری اولین فناوری‌ای بود، که علم ما را در مورد منشأ بیماری‌ها دچار تغییر اساسی کرد و با رشد روزافزون در این حوزه اکنون می‌توانیم بگوییم، بیوفوتونیک ظرفیت بالایی در کاهش بسیاری از پیامدهای مرتبط با سلامت در جامعه، در حال مسن شدن دارد و آینده سلامت، صحت و تحریک ما را تضمین می‌کند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ اگرچه تنوع چالش‌ها، برای سلامت کامل هنوز به‌طور اساسی کاهش نیافته است، ولی طبیعت پرکاربرد فوتونیک ظرفیت زیاد و بی‌نظیری در رفع چالش‌ها دارد، که بیشتر آن‌ها هنوز به‌خوبی به کار گرفته نشده‌اند. فناوری‌های فوتونیک می‌توانند برای اطمینان از کیفیت و ایمنی دارو در جامعه اروپا هم‌اکنون به کار روند. هرساله 12 میلیون مورد سرطانی جدید شناسایی می‌شوند، عددی که احتمالاً در سالهای اخیر افزایش چشمگیری خواهد داشت، که نتیجه مستقیم تغییرات جمعیتی است. درنتیجه تعداد مرگ‌ومیر سالانه احتمالاً از 6/7 میلیون در سال 2007 به 17/5 میلیون در سال 2050 می‌رسد.
بر اساس بررسی سازمان بهداشت جهانی WHO تشخیص زودهنگام می‌تواند مرگ‌ومیر را 30 درصد کاهش دهد و بیوفوتونیک ابزارهای قدرتمندی برای دستیابی به این را فراهم می‌کند.
بیوفوتونیک ظرفیت بالایی در کاهش بسیاری از پیامدهای مرتبط با سلامت در جامعه دارد، همان‌طور که مجمع اروپا در نوآوری بخش تجهیزات پزشکی چنین در نظر گرفته است. یک نتیجه دیگر تغییرات جمعیتی این است که فاکتور وابستگی افراد کهن‌سال در حال افزایش است، به این معنی که افراد بیشتری باسن بالای 65 سال باید توسط افراد کمتری در سن کار، حمایت شوند.
ارقام مشابهی در مورد بیشتر بیماری‌های مربوط به پیری مانند آلزایمر، آنفارکتوس، سکته و کاهش دید در اثر پیری وجود دارد، مثلاً آمار اخیر نشان می‌دهند که بیماری‌های قلبی و عروقی شامل " سکته و انفارکتوس" حدود 192 میلیارد یورو در سال 2006 برای اروپا هزینه داشته‌اند، همچنین هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی 110 میلیارد یورو ( حدود یک‌پنجم کل هزینه‌ها) و 82 میلیارد یورو برای ناباروری بوده است، لذا با توجه به ارقام موجود، پایش عصبی فوتونیکی ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای کاهش این هزینه‌ها دارد.
اندازه بازار سلامت در سطح جهان در مورد فناوری‌های نوری به‌تنهایی حدود 23 میلیارد یورو در سال 2010 بوده است و با اثرات اهرمی بالا میابد، درحالی‌که اروپا سهم بزرگی از بازار میکروسکوپ دارد، هنوز فضا برای توسعه در حوزه‌های تصویربرداری پزشکی و سامانه‌های درمان لیزر( سهم از بازار حدود 30 درصد در حال حاضر) و مخصوصاً در سامانه‌های تشخیص داخلی ( سهم فعلی زیر 20 درصد است) وجود دارد. بنابراین تلاش‌های مشترک و سرمایه‌گذاری مناسب، ابزارهایی هستند که می‌توانند موقعیت در بازار را تقویت کنند و منجر به رشد و فرصت‌های مهمی در این حوزه شوند.
از سوی دیگر، ازآنجاکه هزینه‌های جهانی در بخش سلامت نیز به شکل فزاینده‌ای در حال افزایش هستند، این یعنی افراد در سن کار باید فشار مالی سنگین‌تری را به دوش بکشند. فناوری‌های فوتونیک می‌توانند کمک کنند تا برخی از این فشارها کم شود و ظرفیت کاهش هزینه‌ها را تا 20 درصد دارد. لذا با پیش‌بینی رشد دورقمی، بیو فوتونیک یکی از ابزارهای زنده و امیدبخش خواهد بود.
پایان پیام/32


١٠:١٣ - يکشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٣٤١٧٩    /    تعداد نمایش : ١٨٤خروج
نهاد های همکار