با عضویت در کانال ستاد، میتوانید از آخرین فناوری لیزر و فوتونیک مطلع شوید تمایلی ندارم عضویت
اخبار > تشخیص زودهنگام بیماری‌ها با بررسی سوخت و سازسلولی  چاپ        ارسال به دوست

با همراهی لیزر میسر شد؛

تشخیص زودهنگام بیماری‌ها با بررسی سوخت و سازسلولی

محققان دانشگاه تافتس واقع در آمریکا یک ابزار اپتیکی جدید ساختند که امکان بررسی سوخت و ساز (متابولیسم) را در سطح زیر سلولی بدون نیاز به تحریک سلول‌ها با استفاده از عامل کنتراست یا آسیب زدن به آن‌ها، فراهم می‌کند.

تغییرات متابولیک در سلول‌ها در مراحل اولیه بیماری رخ می‌دهد. اما از آنجاکه معمولا بیماری ها پس از آسیب رساندن به بدن تشخیص داده می‌شوند، در اغلب موارد اطلاعات کافی درباره این تغییرات متابولیک در دست نیست.

این شیوه بر اساس درخشش فلوروسنس دو کوآنزیم مهم به نام‌های NASH و FAD در هنگام تحریک با لیزر طراحی شده است. کوآنزیم‌ها اجزای غیرپروتئینی و ترکیبات آلی برخی از آنزیم‌ها هستند که با پیوندهای قوی به قسمت پروتئینی آنزیم متصل می‌شوند. کوآنزیم‌های Fad و NADH در بسیاری از فرآیندهای متابولیک سلولی نقش دارند.

محققان در این روش سه پارامتر شامل نسبت FAD به NADH، میزان کاهش درخشش فلورسنس NADH و نحوه ساماندهی میتوکندری‌ها بر اساس توزیع مکانی NADH در یک سلول را مورد توجه قرار می‌دهند.
این سه پارامتر امکان تشخیص دقیق و منحصربه فرد علایم متابولیک مربوط به سلامت یا اختلال در عملکرد سلول‌ها را فراهم می‌کند.

محققان با استفاده از این ابزار توانستند آثار متابولیک خاص دیابت، سرطان، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های نوروژنیک را تشخیص دهند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.


٠٩:١٠ - دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٣٢٧١٨    /    تعداد نمایش : ٣٤٢خروج
نهاد های همکار