با عضویت در کانال ستاد، میتوانید از آخرین فناوری لیزر و فوتونیک مطلع شوید تمایلی ندارم عضویت
اخبار > برنامه یک میلیارد دلاری پنتاگون برای لیزرهای کورکننده پهپادهای جاسوسی  چاپ        ارسال به دوست

کاربرد لیزر در وسایل جنگی؛

برنامه یک میلیارد دلاری پنتاگون برای لیزرهای کورکننده پهپادهای جاسوسی

ارتش آمریکا در حال ساخت یک لیزر قدرتمند برای کور کردن پهپادهای جاسوسی است. کمپانی لاکهیدمارتین یک قرارداد ۱۵۰ میلیون دلاری امضا کرده و انتظار می‌رود در راستای آن چندین قرارداد دیگر به ارزش یک میلیارد دلار نیز به دست آورد.

بر اساس برنامه "هلیوس" که مرتبط با لیزری قدرتمند و کور کننده برای مقابله با پهپادهای جاسوسی است، دو لیزر عظیم‌الجثه تا سال ۲۰۲۰ میلادی ساخته خواهد شد تا با پهپادهای جاسوسی کشورهای دیگر از طریق کور کردن دوربین‌هایشان مقابله کند. یکی از این لیزرها بر روی ناوشکن کلاس آرلی بورک نیروی دریایی آمریکا مستقر می‌شود و دیگری در منطقه برد موشکی وایت سنز در ایالات نیومکزیکو مستقر خواهد شد.

کمپانی لاکهیدمارتین گفت: این سیستم همچنین دوربین‌ها و سنسورها را ردیابی خواهد کرد تا هواپیماهای دشمن را شناسایی کرده و به صورت بالقوه تکنولوژی رادارگریز مستقر در نسل پنجم جنگنده‌ها همچون جنگنده اف – ۳۵ لایتنینگ ۲ کمپانی لاکهیدمارتین را خنثی کند. این قرارداد شامل گزینه‌هایی برای توسعه هرچه بیشتر برنامه هلیوس به ارزش ۹۴۲ میلیون دلار است.

این قرارداد درخصوص این سلاح آزمایشی روز پنجشنبه اعلام شد، درست همان روزی که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تسلیحات جدید انقلابی کشورش را که در دست ساخت قرار دارند، افشا کرد، از جمله سلاح لیزری موشک‌های ماورای صوت که می‌تواند تمامی نمونه‌های مقابل غربی موجود را شکست دهد.

رابرت افزل، مدیر برنامه سیستم‌های لیزری پیشرفته لاکهیدمارتین به بلومبرگ گفت: ساخت یک سلاح لیزری لحظه‌ای تاریخی محسوب می‌شود. چندین دهه است که خواهان ساخت سیستم‌های تسلیحات لیزری هستیم. یکی از تکه‌های گم شده برای استقرار تسلیحات لیزری این بود که ما حقیقتاً لیزری نداشتیم که به اندازه کافی قدرتمند، کوچک و کارآمد باشد.

میشل ایوانس، معاون رئیس کمپانی لاکهیدمارتین و مدیرکل بخش سنسورها و سیستم‌های جنگی هماهنگ این کمپانی گفت: برنامه هلیوس توانایی‌های سلاح لیزری، هوش مصنوعی، شناسایی و جاسوسی و مقابله با پهپادها را با یکدیگر ترکیب می‌کند.

در حال حاضر آمریکا در تکنولوژی پهپادهای جنگی بدون سرنشین پیشتاز است و از پهپادهای مسلح برای نابود کردن تروریست‌های مظنون بدون رضایت دولت‌هایشان استفاده می‌کند.


٠٧:٥٤ - دوشنبه ١٤ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٣٢٤٨١    /    تعداد نمایش : ٣٨٠خروج
نهاد های همکار