با عضویت در کانال ستاد، میتوانید از آخرین فناوری لیزر و فوتونیک مطلع شوید تمایلی ندارم عضویت
اخبار > حس گرم مادرشدن با تابش‌های سرد لیزر  چاپ        ارسال به دوست

لیزر و حس مادرانه؛

حس گرم مادرشدن با تابش‌های سرد لیزر

لیزرهای سرد اثر حرارتی بر بدن ندارند اما از اندرکنش آن‌ها با بدن، اثرهای مطلوبی ازجمله تحریک سلولی، افزایش گردش خون، افزایش فعالیت بافت‌ها و ترمیم و تشدید فعالیت DNA همچنین آثار ضدالتهابی لیزر داشت، در میان اثرهای مطلوب این لیزر بر بدن، اثر آن در تحریک تخمک‌ها و درمان ناباروری قابل‌توجه است. استفاده از لیزرهای سرد در درمان ناباروری ابتدا در کشورهای ژاپن و دانمارک مطرح شده است.
لیزرهایی با توان‌های بالا، اثرهای حرارتی روی بافت خواهند داشت. اما لیزرهای سرد با توان کمتر از دویست پنجاه میلی وات در محدوده طول‌موج 700-1100 نانومتر که در پنجره درمان قرار می‌گیرند( در این طول موها بافت‌های مختلف بدن کمترین جذب را داشته و بنابراین این طول‌موج‌ها به پنجره درمان معروف هستند).

مردم برای هزاران سال از قدرت نور آگاه بودند و از آن استفاده می‌کردند. به‌عنوان‌مثال برای درمان بیماری‌های پوستی یا تنفسی از آفتاب بهره می‌گرفتند. از زمانی که اولین لیزر ساخته شد این ابزار به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردش به‌سرعت و به‌صورت گسترده جایگاه خود را در صنعت پزشکی باز کرد. لیزرها دارای انواع مختلف با توان و ویژگی‌های طول‌موجی متفاوت هستند. بنابراین کاربرد آن‌ها در پزشکی با توجه به پارامترهاایشان متفاوت است. توان، طول‌موج و پیوسته یا پالسی بودن آن‌ها در کارایی لیزرها برای مصارف پزشکی بسیار تأثیر گذار است.
اثر حرارتی روی بدن نداشته و تنها اثر فوتو شیمیایی در سلول دارند که باعث تغییر نفوذپذیری غشای سلولی و به دنبال آن باعث افزایش MRNA می‌شوند. در سال 1965 دانشمند انگلیسی شرلی کارنی اولین کسی بود که از لیزرهای کم‌توان و سرد اشعه قرمز برای افزایش متابولیسم سلولی استفاده کرد. چند سال بعد یک فیزیک‌دان مجارستانی به نام اندر مستر موفق به استفاده از نور قرمز برای درمان زخم موش‌ها در آزمایشگاه شد. در سال 1986 یک جراح عروق کالیفرنیایی که زخم شانه‌اش با لیزر سرد درمان شده بود، مرکزی تأسیس کرد و به درمان طیف گسترده‌ای‌ از زخم‌های حاد و مزمن پرداخت.

به کمک لیزر، ATP از طریق زنجیره تنفسی سلول و از دو راه میتو کندری و سیتو کروم( یک رنگینه طبیعی) می‌تواند افزایش یابد، همچنین انرژی تابشی لیزر در جریان واکنش‌های اولیه و ثانویه در میتو کندری با تغییر حالت اکسایش، کاهش سلول به شکل انرژی قابل‌مصرف در سلول یعنی ATP تبدیل می‌شود.


١١:٣٣ - يکشنبه ١٠ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٣٠٣٧٣    /    تعداد نمایش : ٢٩٩خروج
خدمات الکترونیک
نهاد های همکار