با عضویت در کانال ستاد، میتوانید از آخرین فناوری لیزر و فوتونیک مطلع شوید تمایلی ندارم عضویت
اخبار > تصویربرداری از مواد دارای خواص فروالکتریک چگونه ممکن می‌شود  چاپ        ارسال به دوست

لمس یک مفهوم فناورانه

تصویربرداری از مواد دارای خواص فروالکتریک چگونه ممکن می‌شود

میکروسکوپ نیروی پاسخ پیزو، دستگاهی آزمایشگاهی است که امکان تصویربرداری مواد دارای ویژگی فروالکتریک در ابعاد نانومتری را با توان تفکیک بالا ممکن می‌کند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، میکروسکوپ نیروی پاسخ پیزو، نوعی میکروسکوپ نیروی اتمی است که امکان تصویربرداری حوزه های فروالکتریک را با توان تفکیک جانبی چند نانومتری فراهم می کند.
میکروسکوپ نیروی پاسخ پیزو، نوعی میکروسکوپ نیروی اتمی است که امکان تصویربرداری حوزه های فروالکتریک را با توان تفکیک جانبی چند نانومتری فراهم می کند.


اما فروالکتریک چیست؟
این ویژگی در مواد باعث می‌شود در سطح سلول واحد، به علت چینش منظم اتم/مولکول‌ها، دوقطبی‌های الکتریکی دائمی به وجود بیاید به طوری‌که جهت آن‌ها با اعمال میدان الکتریکی خارجی قابل تنظیم باشد.
فروالکتریک‌ها زیرمجموعه‌ای از مواد پیزوالکتریک هستند و خواص گسترده‌اي مانند قطبش الکتریکی بالا، قابلیت پیزوالکتریکی قوی، فعالیت اپتیکی غیرخطی و رفتار دیاالکتریک غیرخطی قابل توجه دارند.
این ویژگی‌ها برای کاربردهای متعدد در ابزار الکترونیکی مانند حسگرها، محرکها، آشکارسازهای IR ، حافظه‌هایی که بعد از قطع جریان برق حفظ می‌شوند استفاده می‌شوند. به دليل ویژگیهای منحصر به فرد این تركيبات، محققين و پژوهشگران بر مواد فروالکتریک تمرکز کرده‌اند به همین علت نیاز به استفاده از ابزار پیشرفته میکروسکوپ پاسخ پیزو یا PFM بیشتر احساس می‌شود.
استفاده از میکروسکوپ نیروی پاسخ پیزو امکان تحقیق و تصویربرداری با وضوح بالا از ساختارهای دامنه و کنترل خواص فروالکتریک در مقیاس نانو را فراهم می‌کند. در حال حاضر، هیچ ابزار دیگری که بتواند به‌طور معمول و با همان سادگی پاسخ الکترومکانیکی یک ماده را در مقیاس نانومتر اندازه گیری کند در دسترس نیست.
انواع مختلفی از میکروسکوپ PFM ساخته شده که به طور قابل توجهی برای اندازه گیری در مقیاس نانو تأثیرگذار بوده است.
شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با گرد هم آوردن مراکز ارائه کننده خدمات و تجهیزات طیف گسترده‌ای از تجهیزات آزمایشگاهی را در حوزه‌های گوناگون فناوری ارائه می‌کند.

پایان پیام/24


٠٩:٠٣ - شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٧٧٦    /    تعداد نمایش : ٢٤٠خروج
خدمات الکترونیک
نهاد های همکار