با عضویت در کانال ستاد، میتوانید از آخرین فناوری لیزر و فوتونیک مطلع شوید تمایلی ندارم عضویت
اخبار > برش لیزری آلومینیوم ابزاری برای تأمین نیاز صنعتگران است  چاپ        ارسال به دوست

برش لیزری آلومینیوم ابزاری برای تأمین نیاز صنعتگران است


امروزه یکی از عوامل مهم موفقیت واحدهای صنعتی، استفاده بهینه از زمان و پائین آوردن قیمت تمام‌شده کالاست. طراحی با فایبر لیزر بر روی صفحه آلومینیومی به‌عنوان ابزاری پیشرفته برای تأمین نیازهای صنعتگران نقش بسزایی ایفا می‌کند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دستگاه لیزر فایبر برش، تحولی نوین دربرش ورق‌های آهن، استیل، برنج و مس و آلومینیوم است، این دستگاه مخصوص برش فلزات، از مزایایی همچون خط برشی بسیار ظریف دقیق، باکیفیت و بدون پلیسه برخوردار است، که با دقت یک دهم میلی‌متر با سرعت و دقت بالا صنعت گران را در انجام کار برش ورق‌های فلزی کمک می‌کند.


نور لیزر چیست؟
نور لیزر خروجی به‌عنوان منبع پرتوان به محل برش هدایت‌شده و بر روی سطح کوچکی از قطعه کار متمرکز می‌شود، این تمرکز انرژی زیاد، باعث ذوب، سوختن و یا بخار شدن ماده در آن نقطه خواهد شد که درنهایت. مواد مذاب یا سوخته توسط گاز کمکی" اکسیژن یا نیتروژن" از نقطه برش دور می‌شود.
دربرش با اکسیژن انرژی حاصل از سوختن ماده همراه با اکسیژن نیز به کمک لیزر می‌آید و نتیجه نسبت به برش نیتروژن امکان برش سطوح با قطر بالاتر و با سرعت بیشتر وجود دارد، ولی در عوض کیفیت برش نسبت به برش با نیتروژن پایین‌تر است.
دستگاه‌های لیزر فایبر برش با توان‌های مختلف موجود است که انتخاب توان دستگاه و گاز و پارامترهای برش عمدتاً بر مبنای جنس قطعه کار و ضخامت آن صورت می‌پذیرد. این دستگاه یکی از دقیق‌ترین و پیشرفته‌ترین دستگاه حکاکی فلزات در صنایع جهان به شمار می‌رود.
از برجسته‌ترین مزایای دستگاه حکاکی لیزری می‌توان به‌دقت و سرعت حک بسیار بالا ،حتی بر روی خط تولید و روی نوار نقاله، امکان انجام کارهای سری کاری با درج شماره سریال بر روی کالا، امکان حکاکی بر روی اجسام گرد و کروی مانند النگو و انگشتر بدون دخالت دست و کاملاً ایمن همچنین حکاکی به رنگ فلز یا رنگ مشکی اشاره کرد.
بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی، با رویکرد ، جهت‌دهی به توسعه و پیشرفت در بخش لیزر و همچنین تأمین و تخصیص منابع و مشروعیت بخشی به فناوری لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی، در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.
پایان پیام/32


١١:٥٥ - سه شنبه ٢١ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٢٧١    /    تعداد نمایش : ٣٣١خروج
نهاد های همکار