با عضویت در کانال ستاد، میتوانید از آخرین فناوری لیزر و فوتونیک مطلع شوید تمایلی ندارم عضویت
اخبار > ترویج و آموزش عمومی در توسعه پایدار فناوری لیزر صورت گرفت  چاپ        ارسال به دوست

با حمایت ستاد لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی؛

ترویج و آموزش عمومی در توسعه پایدار فناوری لیزر صورت گرفت

ستاد لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی با پرداختن به شتاب‌دهنده‌ " ترویج و آموزش" در راستای توسعه فناوری در کشور، بستر تبادل دانش و فناوری میان شرکت‌های دانش‌بنیان و نشر دادن دانش مربوطه در میان اقشار جامعه را ایجاد کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی، یکی از شتاب‌دهنده‌های توسعه یک فناوری در کشور، افزایش سطح آگاهی عمومی، توسعه تعاملات فعالان این حوزه، ایجاد بستر تبادل دانش و فناوری میان شرکت‌های دانش‌بنیان و نشر دادن دانش مربوطه در میان اقشار جامعه است. از سوی دیگر دانش لیزر و فوتونیک در جهان در مقایسه با بسیاری علوم دیگر نوپا بوده و همچنین به دلیل دانش فنی بسیار پیشرفته تاکنون کمتر در کشورمان به آن پرداخته‌شده است و باوجود کاربرد گسترده در بسیاری از علوم نوین، تا به امروز مغفول مانده است.
بر این اساس ستاد لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی به‌منظور جبران این عدم توجه و همچنین ایجاد زیرساختی مناسب برای این فناوری راهبردی، برنامه‌های متعددی را در حوزه ترویج در دستور کار خود قرار داده است که به زیر بخش‌های ترویج در حوزه دانش‌آموزی، ترویج در راستای توسعه صنعتی و ترویج در حوزه عمومی قابل‌تفکیک است.


ترویج در حوزه دانش‌آموزی
نیروی انسانی متخصص یکی از اصلی‌ترین ارکان توسعه یک فناوری به شمار می‌رود و برای توسعه پایدار یک فناوری، افراد توانمند در تمامی لایه‌ها اعم از تکنسین، متخصصین در لایه مهندسی و پژوهشگران موردنیاز است. مبدأ تمامی تحولات حوزه منابع انسانی نیز سطوح دانش‌آموزی است و با افزایش شناخت و بهبود نگرش دانش‌آموزی نسبت به یک فناوری، امکان انتخاب آگاهانه و هوشمندانه‌تر رشته‌های دانشگاهی را برای آن‌ها فراهم می‌آوریم. ازاین‌رو ستاد، لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی با تکیه‌بر دانش فنی بومی ایجادشده درزمینهٔ ادوات آموزشی و ترویجی، زمینه را برای ترویج این فناوری در لایه دانش‌آموزی هموارساخته تا دانش آموزان درک بهتری از اهمیت، کاربردها و جذابیت‌های این فناوری کسب کنند.


حمایت از تجهیز آزمایشگاه لیزر در پژوهش سراهای دانش‌آموزی
در راستای تربیت نیروی متخصص در حوزه لیزر و فوتونیک، از ابتدا ایجاد زیرساخت آموزشی و فرهنگی در بطن جامعه در دستور کار ستاد قرار داشته و یکی از اقدامات مهمی که در این رابطه انجام پذیرفت، برنامه‌سازی جهت ایجاد بستر مناسب در آموزش‌وپرورش به‌منظور ایجاد انگیزه، علاقه و شناخت نسبت به حوزه لیزر و فوتونیک در سطح دانش‌آموزی بوده است تا علاوه برافزایش شناخت عمومی نسبت به این حوزه، دور نمای مناسبی برای انتخاب رشته‌های مرتبط در دوره دانشگاه برای دانش آموزان ایجاد کند.
بر این اساس تعاملتی با آموزش‌وپرورش جهت ایجاد آزمایشگاه‌های لیزر و فوتونیک در پژوهش سراهای دانش‌آموزی صورت پذیرفت و طی جلسات متعددی که با مسئولین محترم آموزش‌وپرورش صورت گرفت اجماع کلی بر لزوم اجرای چنین برنامه‌ای در پژوهش سراها حاصل شد.
بر این اساس و پیرو توافقات صورت گرفته با آموزش‌وپرورش و بنا به پیشنهاد آن وزارت خانه شرکت دانش‌بنیان موردنظر آموزش‌وپرورش جهت تأمین کیت‌های آموزشی شناسایی شد.
با توجه به پیشرفته بودن فناوری لیزر، سازگار سازی کیت‌ها با سطح معلومات مخاطبین که دانش آموزان هستند چالش بزرگی بود که طی جلسات متوالی با شرکت تأمین‌کننده کیت‌ها و مسئولین آموزش‌وپرورش به‌اتفاق نظر درزمینهٔ محتوای کیت‌ها دست‌یافته و کیت‌ها ازلحاظ محتوای آموزشی و ایمنی آزمایشگاهی به سطح مطلوبی رسیدند.
بر این اساس آزمایشگاه موردنظر شامل چهار کیت بازی و سرگرمی، سطح 1،2،3 هستند که به فراخور سطح معلومات و مقطع تحصیلی دانش آموزان مفاهیم اساسی این حوزه را آموزش دهند.


برگزاری المپیادهای دانش‌آموزی
در ادامه برنامه تجهیز پژوهش سراهای آموزش‌وپرورش و ترویج لیزر و فوتونیک در مقاطع دانش‌آموزی و به‌منظور ایجاد علاقه و انگیزه هر چه بیشتر دانش آموزان طرحی به نام المپیاد دانش‌آموزی در حوزه لیزر و فوتونیک به همراهی آموزش‌وپرورش پیشنهاد شد که در چندین مرحله قابل انجام است.
باشگاه لیزر و فوتونیک ستاد لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی" به‌منظور ارتقای آشنایی دانش آموزان و دانش جویان با علوم و فناوری لیزر و فوتونیک و زمینه‌سازی تحقیق و پژوهش در این حوزه، با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته، در نظر دارد اقدام به راه‌اندازی " باشگاه لیزر و فوتونیک" کند.
این مجموعه سعی دارد تا دانش آموزان و دانش جویان را در طی یک فرآیند آموزشی، از یادگیری مفاهیم اولیه تا خلق ایده‌های دانش‌محور هدایت کند.


١٠:٠٢ - يکشنبه ٧ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٢٤٠٦٨    /    تعداد نمایش : ٦٥٨خروج
نهاد های همکار