با عضویت در کانال ستاد، میتوانید از آخرین فناوری لیزر و فوتونیک مطلع شوید تمایلی ندارم عضویت
اخبار > استان‌ها باید به زیست‌بوم مساعد کسب و کارهای نوآور بدل شوند  چاپ        ارسال به دوست

ستاری در نشست اقتصاد مقاومتی استان البرز؛

استان‌ها باید به زیست‌بوم مساعد کسب و کارهای نوآور بدل شوند

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، بخش‌های گوناگون استان‌ها مانند پارک‌های علم وفناوری، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نوآوری شرکتهای دانش بنیان می‌توانند بستر شکل‌گیری و پرورش ایده‌های خلاق جوانان تحصیل‌کرده و بدل شدن این ایده‌ها به کسب و کارهای موفق باشند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همزمان با دهه مبارک فجر در نشست اقتصاد مقاومتی استان البرز، با تأکید بر ضرورت بدل شدن استان‌ها به زیست‌بوم کارآفرینی گفت: مراکز رشد واحدهای فناور، شتاب‌دهنده‌ها، مراکز نوآوری و پارک‌های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان مانند یک گلخانه‌، ضمن پرورش بذرهای جوان ایده‌های خلاق،نهال‌های استارتاپی را به جامعه تحویل دهند.

ستاری، با بیان این‌که راه و رسم کارآفرینی و چگونگی رسیدن ایده‌های خلاقانه به کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی باید در یک محیط مساعد و پویا به جوانان تحصیل‌کرده آموزش داده شود، اظهار کرد: آموختن راه و رسم کسب و کار دانش‌بنیان و خلاق با تکیه به فرهنگ پرسابقه کارآفرینی کشور که کسب و کارهای موفق بر آن استوار بوده‌اند، راه توسعه کسب و کارهای استارتاپی و دانش‌بنیان است.

وی، توجه و انگیزه در بافت جامعه نسبت به اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از کسب و کارهای این حوزه را سرآغاز گذار از اقتصاد مبتنی بر نفت به اقتصاد دانش‌بنیان و ایده‌محور دانست و گفت: اگرچه برخی از بخش‌ها هنوز تحرک لازم را برای نقش‌آفرینی در این عرصه نشان نداده‌اند، اما حمایت و انگیزه لازم در بخش‌هایی به یک الگو بدل شده و حرکت آنان انگیزه را برای دیگر بخش‌ها نسبت به حضور در عرصه دانش‌بنیان ایجاد کرده است.

ظرفیت پایتخت و کلانشهرها برای توسعه کسب و کارهای فناور

ستاری، ظرفیت‌های تهران و کلان شهرها در ارائه خدمات مبتنی بر کسب و کارهای دانش‌‎‌بنیان و استارتاپی را یادآور شد و گفت: ظرفیت تهران برای تبدیل شدن به شهر خلاق و توسعه کسب و کارهای استارتاپی و دانش‌بنیان به خصوص در حوزه خدمات مبتنی بر فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات، زمینه مساعدی برای شکل‌گیری کسب و کارهای این حوزه است.

وی افزود: استارتاپ‌های متعدد حوزه‌های گوناگون به تدریج به قدرتی قابل اعتنا در عرصه اقتصاد کشور تبدیل می‌شوند و می‌توانند توانمندی و اقتدار نرم را برای کشور به ارمغان بیاورند.

ایجاد محیط مساعد کسب و کارهای استارتاپی و دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، با اشاره به ارائه خدمات کیفی و سهل‌الوصول به جامعه بر مبنای رقابت‌ فزاینده و تنگاتنگ کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی، بیان کرد: فعالان استاراتاپی بر مبنای نیاز عموم جامعه ایجاد می‌شوند و بر همین اساس، ضمن حل چالش‌های جامعه، خدمات و محصولات خود را مبتنی بر خواست مردم با کیفیتی بالا، بهای اندک و دسترسی آسان ارائه می‌دهند.

ستاری، راه حمایت از این عرصه را مساعد ساختن فضا برای حضور بخش خصوصی ونقش راهبری دولت دانست و گفت: وام‌های دولتی نه تنها راه‌کار شکل‌گیری پژوهش کاربردی و کارآمد که راه حمایت از کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی نیست بنابراین باید ضمن بازنگری دیدگاه‌های پیشین در حوزه حمایت از کسب و کارهای فناور، با ایجاد فضای مساعد نقش‌آفرینی بخش خصوصی، موانع فراروی شکل‌گیری این کسب و کارها برداشته شود.بازدید از منطقه ویژه اقتصادی پیام

ستاری در ادامه سفر به استان البرز، همراه با محمدعلی نجفی استان‌دار و جمعی از مسئولان استانی، از فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام دیدن کرد.

منطقه ویژه اقتصادی پیام در محدوده‌ای به وسعت ۳۶۰۰ هکتار در اراضی ۱۰ هزار هکتاری فرودگاه بین‌المللی پیام زمینه حضور شرکت‌های فناور، حمل و نقل بار هوایی و پستی، فرآوری کالا،انبارداری، خدمات سردخانه‌ای، صنایع مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز زمینه‌ای برای صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان ایرانی است.


٠٨:٢١ - چهارشنبه ١٨ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٣١٧٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٩٨خروج
نهاد های همکار