با عضویت در کانال ستاد، میتوانید از آخرین فناوری لیزر و فوتونیک مطلع شوید تمایلی ندارم عضویت
اخبار > اهداف و برنامه‌های ستاد لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی تشریح شد  چاپ        ارسال به دوست

در یک پنل اختصاصی؛

اهداف و برنامه‌های ستاد لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی تشریح شد

هم‌زمان با برگزاری بیست و سومین کنفرانس اُپتیک و فوتونیک و نهمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران اهداف و برنامه‌های ستاد لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی یک پنل اختصاصی تشریح و پرسش و پاسخ انجام شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، این نشست به منظور آشنایی هرچه بیشتر جامعه اپتیک و فوتونیک با ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی، پیرامون دستاوردها و اهداف ستاد لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی برگزار شد.

در ابتدای این نشست مهدی انصاری‌فر معاون اجرایی ستاد لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی به تشریح اهمیت فناوری لیزر در صنعت روز دنیا پرداخت و به میزان گردش مالی جهانی این فناوری در سال‌های گذشته و پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای سال‌های آتی اشاره کرد.

در ادامه برای نشان دادن اهمیت ایجاد فناوری در این زمینه، اولویت‌های فناوری اتحادیه اروپا و تاثیرات اهرمی فناوری لیزر بر دیگر فناوری‌ها را موردبررسی قرار گرفت و به مقایسه این فناوری با میانگین GDP جهانی و جایگاه فناوری‌های مرتبط با لیزر و فوتونیک در این پارامتر پرداخته شد.

معاون اجرایی ستاد لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی توضیحات خود را با اشاره به وضعیت موجود کشور از لحاظ پتانسیل نیروی انسانی، حجم مقالات ارائه شده در این حوزه، پتنت‌های ثبت شده و شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه ادامه داد و به پتانسیل بالای نیروی انسانی و لزوم بهره‌گیری از این پتانسیل اشاره کرد.

انصاری فر در بخش بعدی با توضیح روند شکل‌گیری ستاد لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی و اهم فعالیت‌های انجام‌شده تا به امروز به مأموریت ستاد در توسعه فناوری لیزر در کشور اشاره کرد و انتظارات ستاد از جامعه دانشگاهی در بحث توسعه فناوری را برشمرد.

وی تاکید کرد: تولید مقاله به معنای تولید علم نیست و نیز تولید علم به تولید فناوری منجر نخواهد شد و ایجاد فناوری متضمن تولید ثروت نمی‌شود که تحقق این فرآیند نیازمند سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دقیق و نیز قابل‌اجرا با توجه به زیست‌بوم کنونی کشور است.

در ادامه جلسه با پرسش و پاسخ و ارائه نظرات و پیشنهادها از سوی جامعه مخاطبین پی گرفته شد و به ابهامات و شبهات حاضرین در مورد فعالیت‌های ستاد لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی و نقش آن در حمایت از فناوری پاسخ داده شد.

بیست و سومین کنفرانس اُپتیک و فوتونیک و نهمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه تربیت مدرس تهران برگزار شد.


١٣:١٤ - يکشنبه ١٧ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٢١٣٤١    /    تعداد نمایش : ١٠٠٣خروج
نهاد های همکار