ماه رمضان
جهش تولید
امروز : سه شنبه 31 فروردین 1400
  • 1400/01/18 - 12:33
  • 166
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

تولید 9هزار محصول نانویی زندگی راحت‌تری به جامعه هدیه داد

در حالی که تعداد تولیدات حوزه نانوفناوری به 9 هزار محصول رسیده است، این حوزه جای خود را بیش از پیش در زندگی جامعه باز می‌کند.

از نانوفناوری بسیار شنیده‌ایم اما ممکن است از دامنه نفوذ این فناوری در زندگی درباره‌اش می‌دانیم فناوری‌ها امروز در بخش‌های گوناگون زندگی رسوخ یافته‌اند و نانوفناوری، بیش از هر حوزه فناورانه دیگری، دامنه نفوذ خود به زندگی روزمره، صنعت و آموزش باز می‌کند.

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهش‌های کاربردی در حوزه نانوفناوری تا کنون منجر به تولید و ثبت بیش از 8982 محصول در سطح جهانی شده است. این محصولات توسط ۲۵۲۰ شرکت از ۶۳ کشور مختلف جهان تولید و به ثبت رسیده‌اند.

بر اساس تازه‌ترین داده‌های پایگاه استنت، تولید دانش‌، فناوری و محصولات نانوفناوری در شاخص‌های گوناگونی شاهد رشد بوده است. این پایگاه داده که روی شاخص‌های ارزیابی علم و فناوری‌ نانو متمرکز است، شاخص‌هایی را برای رتبه‌بندی کشورها تعریف کرده است و با ایجاد یک بانک اطلاعاتی به مرجعی برای ارزیابی کشورها، دانشگاه‌ها و صنایع در حوزه فناوری‌ نانو تبدیل شده است.

 

ثبت 9هزار محصول نانوفناور

یکی از دستاوردهای پایگاه استت ‌نانو، ایجاد بانک محصولات است. در حال حاضر تعداد محصولات نانویی ثبت شده در این بانک به رقم ۹۰۰۰ محصول نزدیک شده است که این محصولات مربوط به ۲۵۲۰ شرکت از ۶۳ کشور جهان هستند.

محصولات و فرآورده‌های دانشی و پژوهشی نانو فناوری در حوزه‌های گوناگونی کاربرد دارند و بر همین اساس، نقش آفرینی و سهم این فناوری در حوزه‌های محتلف تفکیک شده است.

در حال حاضر، نفوذ و دامنه نانو فناوری در صنعت خودرو، کشاورزی، ساختمان، الکترونیک، محیط‌زیست، آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی، پزشکی، نفت و پتروشیمی، انرژی‌های تجدیدپذیر، ورزشی، نساجی و لوازم خانگی به تفکیک مورد بررسی قرار گرفته است.

 

ایران در جمع 4 کشور برتر جهانی

علاوه بر نانومحصولات، نانومواد، استانداردها و حتی دانشگاه‌ها نیز به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. کشور ایران با توجه به پیشتازی در حوزه تولدی مقالات دانشگاهی و علمی، با بیش از 38 هزار مقاله در سال 2019، بین 4 کشور برتر جهان در این حوزه قرار دارد.

در حوزه تولید علم نانو، محققان ایرانی با انتشار 10894 مقاله در مجلات معتبر نمایه شده در ISI در سال 2020 تا پایان نوامبر، رتبه چهارم جمهوری اسلامی ایران در علم نانو را در دنیا تثبیت کردند. این در حالی است که در سال 2001 میلادی، کشور با انتشار 10 مقاله دارای رتبه 57 بود.

جهش علمی نانو که در سال‌های ابتدایی دهه اول مشاهده می‌شد، هم اکنون در حوزه تولید محصولات نانو ایران‌ساخت و افزایش حجم فروش آنها قابل مشاهده است. رشد میزان صادرات محصولات ایرانی به کشورهای مختلف در 5 قاره جهان هستیم که نشان از توان بالای شرکت‌های ایرانی در ورود به بازارهای بین‌المللی دارد.

هم اکنون 711 محصول نانو در بیش از 10 حوزه صنعتی مبتنی بر فناوری‌های داخلی تولید و روانه بازار می‌شود. گسترش برنامه‌های صادراتی محصولات نانو در سال‌های اخیر و ایجاد پایگاه‌های صادراتی نانو در کشورهای چین، اندونزی و ترکیه، بستر ورود کالا، تجهیزات و خدمات فناورینانو ایران به بازارهای جهانی را فراهم کرده است.

همچنین پایگاه‌های صادراتی فناوری نانو ایران در کشورهای عراق، سوریه، هند و عمان در حال راه‌اندازی هستند و تاکنون محصولات نانو ایران ساخت به 49 کشور از 5 قاره جهان صادر شده است.

 

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/24

  • گروه خبری : اخبار,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 73660

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت